Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Vysavače

Jak vybrat vysavač?

 
Najděte si na úklid toho správného pomocníka.
 
 

 

Dnešní trh nabízí široký výběr nejrůznějších typů vysavačů. Zvažte, zda by se vám hodil vysavač klasický nebo spíše tyčový, zvolit můžete i chytrý robotický vysavač. Vybírat můžete také ze sáčkového i bezsáčkového provedení. Pomůžeme vám zvolit si vysavač, který se stane součástí vaší domácnosti na několik dalších let. Správným výběrem si ušetříte spoustu času i práce. 
 
 
 

Typy vysavačů

 
Podle vlastní konstrukce se vysavače dělí na:
 
 
 

Klasické vysavače 

Jsou nejčastěji kupovaným typem vysavačů. Ocení je jak majitelé koberců, tak tvrdých podlahových povrchů. Je důležité rozhodnout se, zda chcete model se sáčky na prach, nebo nádobou na ukládání nečistot.
Tyto vysavače mívají vysoký výkon, ale jsou limitovány dosahem kabelu k elektrické zásuvce. Jejich výhodou je nižší cena.
 
 
 

Tyčové vysavače 

Mají typický protáhlý tvar a jsou schopné stát bez opory. Jejich výhodou je lehkost a skladnost. I tak při nákupu věnujte pozornost hmotnosti tyčového vysavače. Při vysávání totiž budete držet téměř celou váhu vysavače v ruce.
 
Tyčové vysavače mohou využívat buď síťového napájení, pak mají vyšší výkon, nebo mají akumulátor, v takovém případě je výkon nižší, ale při vysávání je neomezuje vzdálenost od zásuvky. 
 
 
 

Ruční vysavače 

Jsou malé, lehké a snadno se s nimi manipuluje. Díky tomu vám umožní vysávat pohodlně pod stolem, stejně jako v autě. Bývají totiž na akumulátor, a tudíž se obejdou bez elektrické přípojky. Nejsou určeny pro vysávání větších ploch, hodí se pro pohotový úklid drobného nepořádku, např. drobečků pod stolem či rozsypané mouky v kuchyni.
 
Existují modely sáčkové a bezsáčkové a rozdíly mezi jednotlivými modely jsou i ve výkonu.
 
 
Některé modely vysavačů představují 2v1 – tedy tyčový a ruční vysavač dohromady. Z velkého tyčového vysavače podle potřeby jednoduše oddělíte malý ruční vysavač. Kompaktní tyčový a ruční vysavač v tomto případě funguje obvykle na akumulátor.
 
 
 

Robotické vysavače 

Mají diskovitý tvar a pohybují se samostatně. K dostání jsou však i modely, které mají „d-tvar“, čímž jsou lépe uzpůsobené pro vysávání rohů. 
Na spodní straně mají silné rotační kartáče, které sbírají nečistoty a směřují je přímo k sacímu otvoru. Tento typ vysavačů se hodí pro průběžný úklid, vysávání klasickým vysavačem ale plnohodnotně nenahradí.
 
Robotické vysavače nejlépe fungují na tvrdé rovné podlaze bez překážek. Koberce s vysokým chlupem dělají robotickým vysavačům problémy. Překážkám na podlaze se většinou tyto vysavače dokážou vyhnout, nevýhodou je ovšem horší úroveň vysátí špíny v okolí těchto překážek.
 
 
 
 
Na trhu jsou také multifunkční průmyslové vysavače. Mají robustní konstrukci a objem jejich nádrže může dosahovat až 25 l. Kromě vysávání nasucho i namokro umožňují i vytírání nebo čištění a šamponování koberců a čalounění.
Hodí se pro úklid opravdu velkých ploch, takže své uplatnění najde vysavač tohoto typu např. při úklidu kanceláří nebo dílen. 
 
 
 
 

Se sáčkem, nebo bez?

 
Podle úložiště na prach a vysáté nečistoty se vysavače rozdělují na sáčkové a bezsáčkové.
 
 
Sáčkové vysavače ukládají prach do sáčků, které mohou být jednorázové i na opakované použití. Jednorázové sáčky vycházejí dráž, protože se po každém naplnění musí vyměnit, ale představují hygieničtější způsob vysávání.
Sáčky na opakované použití nelze vyčistit úplně dokonale a po opakovaném umývání mohou prořídnout. Nákladnější jednorázové sáčky mají záklopku, takže ani při jejich naplnění nehrozí únik nečistot. 
 
 
Bezsáčkové vysavače vedou prach a špínu přes filtr do úložné nádobky. Tu je třeba pravidelně vysypávat a filtr čistit. Pokud se rozhodnete pořídit si bezsáčkový vysavač, dobře si prohlédněte systém vysypávání nádobky na nečistoty. Ne vždy jde nádobka z vysavače snadno vyjmout.
 
 
 
Také tzv. vodní vysavače fungují bez sáčků. Nečistota je v těchto vysavačích odváděna do nádrže s vodou, kde ji zachytává rotační separátor. Velkou výhodou tohoto systému je nulový zápach při vysávání. Nevýhodou je vyšší hlučnost vysavače a nezbytnost pravidelné výměny vody v nádrži. Tyto vysavače mívají nižší výkon, aby nedošlo k proniknutí vody do motoru.
 
Tip: Pozor, neplatí, že každý vodní vysavač má mokré sání. Některé modely vysavačů s vodní nádrží vysávají pouze suchou nečistotu, kterou následně filtrují skrze vodu. Nejsou však schopné namáčet čalounění nebo vysát rozlitou tekutinu.
Právě tak není pravda, že by všechny vysavače s mokrým sáním používaly vodní filtr.
 
 
 
 

Parametry, které by vás měly zajímat při koupi nového vysavače

 

• Výkon a příkon

Výrobcem uváděný výkon u vysavače, není-li výslovně řečeno jinak, znamená výkon motoru. Platí, že vyšší výkon vám automaticky nezaručí vyšší účinnost vysávání. Ta totiž záleží kromě výkonu vysavače také na jeho konstrukci. Pokud není konstrukce těla a hadice vysavače dobrá, výsledný sací výkon, tj. schopnost reálně vysávat prach a nečistoty, vysavače podstatně klesá. Sací výkon většina výrobců ani neuvádí, protože není přesně stanoveno, jak by se měl měřit. Odhaduje se, že sací výkon obvykle představuje 20–35 % příkonu. 
 
 
 

• Spotřeba

Spotřeba vysavačů se mezi jednotlivými modely může lišit až o desítky procent. Roční spotřeba se udává v jednotkách kWh/annum. Tento údaj Evropská unie definovala jako výši spotřeby energie při padesáti vysáních plochy o rozloze 87 m².
 
U vysavače hledejte jeho energetický štítek. V barevných pruzích vyjadřuje efektivitu vysavače vůči jeho energetické spotřebě. Číslo vedle jednotky kWh/annum vám prozradí roční spotřebu vysavače. V decibelech (dB) se zde dozvíte o maximální hlučnosti vysavače. 
 
 
 

• Hlučnost

Hladina hluku při vysávání se uvádí v decibelech, rozmezí tohoto parametru bývá mezi 60 a 85 dB. 60 dB je u vysavače opravdu příjemná hodnota, při 80 dB se výše hluku rovná hluku rušné ulice.
Obecně platí, že vodní vysavače jsou spíše hlučnější, tišší najdete pravděpodobně mezi tyčovými vysavači.
 
 

• Hmotnost

Hmotnost vysavače je velice podstatný parametr, zejména u vysavačů, jejichž celou váhu držíte v rukách, tj. u vysavačů tyčových a ručních. Nejlehčím typem vysavačů jsou malé ruční vysavače, nejvíce se pronesou vysavače profesionální, které mohou vážit i přes 12 kg.
 
 

• Typy sání 

 
Typy sání existují dva: suché a mokré sání. Některé vysavače mohou mít kombinaci obou dvou typů.
 
 
 
 

Na co dalšího se při výběru zaměřit

 

• Objem úložiště nečistot

Jak velkou plochu budete vysávat?
 
Jestliže má vysávaná plocha rozlohu do 50 m², bude vám stačit objem prachového sáčku či nádobky 2–2,5 litru. Pokud budete vysávat plochu do 150 m², poohlédněte se po objemu sáčku nebo nádobky, který bude mít 3–4 litry. Jestliže plánujete vysávat plochu nad 150 m², bude se vám hodit objem úložiště prachu o 4 a více litrech.
 
Cyklonové vysavače si vystačí s menším objemem nádobky na prach (1,2–2 litry), protože je můžete po každém vysávání vyprázdnit. 
 
 
 

• Filtry 

Neplatí pravidlo, že čím více filtrů vysavač má, tím čistší vzduch bude vypouštět zpět. Záleží totiž na utěsnění konstrukce vysavače. Pokud někde těsnění správně nedoléhá, může se stát, že vysátý prach bude unikat zpět do prostoru.
 
Některé vysavače disponují omyvatelnými filtry. Jejich údržba pro vás nebude nic příjemného, pokud sdílíte domácnost s chlupatými mazlíčky či jedinci s dlouhými vlasy. Vlasy a chlupy totiž filtr budou rychleji ucpávat, což sníží výsledný sací výkon vysavače.
 
Vysoce kvalitní filtrací je filtrování přes vodu. Nasátý vzduch prochází přímo vodní nádrží, kde voda zaručuje výborný způsob čištění vzduchu od roztočů, bakterií i plísňových spor. Vodní vysavače se mohou pochlubit nejnižší prašností během vysávání ze všech typů.
 
 
Tip: Dejte si pozor na počet filtrů, který výrobce u daného vysavače uvádí. Do celkového počtu se totiž počítají i stěny prachového sáčku. Ty mohou mít klidně dvě nebo tři vrstvy, čímž se počet filtrů podstatně zvýší, nikoli tak ale kvalita výsledné filtrace.
 
 

• Napájení

Vysavače se dnes neomezují pouze na napájení kabelem z elektrické zásuvky.
 
Řada modelů funguje na bázi akumulátorové baterie. To je velké plus při manipulaci s vysavačem, nemusíte se stále ohlížet, zda se vám pod nohy neplete kabel a zda jste vysavač nevytrhli ze zásuvky. Oproti vysavačům napájeným přímo ze sítě ale mívají akumulátorové modely nižší výkon. Také vydrží v provozu pouze omezený čas (od 15 minut po 4 hodiny) a je třeba myslet na jejich pravidelné nabíjení. To probíhá v nabíjecí stanici, do níž se umisťuje obvykle celý vysavač. Proto při výběru sledujte i dobu, kterou vysavač potřebuje pro dobití.
 
Pokud jste se rozhodli pořídit si vysavač na napájení kabelem ze sítě, věnujte pozornost délce tohoto kabelu. Pohybuje se mezi 6–15 metry. Pozor, akční rádius, který výrobci uvádějí, započítává i délku trubice a samotného vysavače, nejen přívodový kabel. 
 
 
 
 

Příslušenství k vysavačům

Pokud chcete svůj budoucí vysavač využívat naplno, poohlédněte se i po příslušenství, kterým jeho účinnost rozšíříte na maximum.
 
Základním příslušenstvím vysavačů bývá hubice na tvrdý podlahový povrch a štěrbinový nástavec, který vám umožní vysát hůře dostupná místa včetně záhybů gauče. Pro domácnosti se čtyřnohým mazlíčkem doporučujeme k vysavači dokoupit nástavec na zvířecí chlupy, případně i speciální hadici. Užitečný je i nástavec na plovoucí podlahy. 
 
Mohly by se vám hodit již zmíněné filtry. Na trhu seženete běžné omyvatelné filtry i vysoce účinné HEPA filtry. Bez ohledu na zvolený typ filtru je dobré jej vyměnit alespoň jednou ročně. 
 
Příslušenství, bez kterého se neobejdete v případě, že si vyberete sáčkový vysavač, budou rezervní výměnné sáčky.
 
 
Příjemným bonusem pro vaše vysávání bude vůně do vysavače. Vůně jsou k dostání ve třech provedeních – jako granule, perličky nebo tyčinky. Granulát a perličky se vsypávají přímo do sáčku nebo nádobky na prach. Tyčinkové vůně můžete umístit kamkoli mezi hubici a sáček či nádobku (včetně). 
 
 
 

Údržba

 
Aby vám vysavač dobře sloužil a dlouho vydržel v dobré kondici, bude mu třeba čas od času věnovat bedlivější pozornost.
 
V první řadě je potřeba udržovat v čistotě filtr. Hlídejte, zda není zanesen vlasy a chlupy. Používejte do svého vysavače filtry doporučené výrobcem, jinak hrozí špatná přilnavost a únik prachu z vysavače.
 
Vysypávejte včas plnou nádobku či sáček na prach, jednorázové sáčky pravidelně vyměňujte. Pokud tento bod zanedbáte, sami snížíte sací výkon vysavače. Úklid nebude důkladný, budete muset vysávat kvůli malé efektivitě opakovaně a vaše i elektrická energie přijde zbytečně vniveč. 
 
Kontrolujte vstupní hadici vysavače, zda není ucpaná nečistotou, zaseknutými drobnými předměty či nalepenou špínou. 
 
Jestliže vysavač použijete k úklidu po stavebních úpravách, jednorázový sáček okamžitě vyměňte. Jemný cihlový prach a omítka by uvnitř sáčku nedělaly dobrotu.
 
Porovnat vysavače