Jak vybrat vysavač? (aktualizováno 2024)

Váháte, jestli potřebujete spíše klasický, tyčový nebo ruční vysavač? Tím ale široká nabídka nekončí. Vybírat můžete také ze sáčkového i bezsáčkového provedení. Pomůžeme vám zvolit si vysavač, který se stane součástí vaší domácnosti na několik dalších let. Přečtěte si našeho rádce Jak vybrat vysavač.

  • Jakub, redakce Heureka.cz
  • Doba čtení: 6 min.

Jak vybrat vysavač podle typu

Jaký vybrat klasický vysavač

Nejčastěji kupovaný typ vysavače, který zastane roli vysavače na koberce a podlahy. Nabízí vysoký výkon, nižší pořizovací cenu a široký výběr z nepřeberného množství designů, funkcí a příslušenství.

Akční rádius je však limitován kabelem a elektrickými zásuvkami. U sáčkových vysavačů je potřeba počítat s dalšími náklady pro nákup nových sáčků do vysavače a u bezsáčkových modelů je potřeba nádobu po každém použití důkladně vyčistit.

Užitečné funkce klasických vysavačů
  • Praktickou funkcí vysavačů je automatické navíjení kabelu. Stiskem jednoho tlačítka se navine napájecí kabel dovnitř do vysavače a dále nepřekáží při přenosu či uskladnění spotřebiče.

  • Manipulaci s vysavačem v úložných prostorách vám podstatně zjednoduší tzv. parkovací úchyty trubice. Těmi lze připevnit trubici přímo k tělu vysavače a vy se nebudete muset potýkat s problémem, kam a o co trubici opřít, když budete chtít vysavač uklidit.

  • Díky funkci indikace plného sáčku poznáte, kdy je čas sáček vyměnit, aniž byste se museli dívat přímo do vysavače. Některé modely mají mechanický indikátor, jiné jsou vybaveny malým displejem. Některé vysavače nabízí i indikátor pro výměnu filtru.

  • Užitečnou funkcí třeba pro vysávání záclon a jemných koberců je regulace síly sání vysavače. Řada modelů má elektronickou regulaci, u jiných je možno upravit sílu sání mechanicky pomocí posuvníku na rukojeti hadice.

  • Některé klasické vysavače disponují funkcí Soft Start neboli tzv. měkkým spuštěním motoru. U modelů s touto funkcí po zapnutí nabíhá motor pozvolna, což brání jeho nadměrné zátěži a následnému opotřebení. Podstatné je také pozvolné zvyšování hladiny hluku při vysávání, vašim ušním bubínkům tak nehrozí okamžitý šok z plné výše decibelů.

  • Funkce klasického vysavače lze vylepšit použitím speciálních typů hubic, jako jsou např. hubice na parkety, rotační hubice, hubice na vysávání chlupů a vlasů atp. Tyto hubice jsou volně k dokoupení, neplatí, že by byly automaticky součástí balení nově pořízeného vysavače. Proto se před zakoupením vysavače informujte, zda je to, co požadujete, zahrnuto již v balení a ceně vysavače.

Vysavače

Jaký vybrat tyčový vysavač

Tyčové vysavače budete držet po celou dobu úklidu v jedné ruce, věnujte proto při nákupu pozornost jejich hmotnosti. Aku tyčové vysavače neomezují při úklidu kabelem zapojeným do sítě, ale kabelové tyčové vysavače mají vyšší sací výkon a využití tak najdou jako vysavače na koberce.

Vyhledávanými modely jsou tyčové vysavače na mokré i suché vysávání, tyčové vysavače na zvířecí chlupy, tyčové vysavače 2v1 nebo i tyčové vysavače 3v1. Porovnání jednotlivých modelů najdete na naší stránce Nejlepší tyčové vysavače.

Dokáží stát bez opory a nabídnou většinou nízkou hmotnost a skladnost. Akumulátorové modely mají nižší sací výkon a delší dobu nabíjení. Kompaktnější tyčové vysavače s nízkým sacím výkonem jsou vhodné především do malých bytů s tvrdými podlahami.

Tyčové vysavače

Jak vybrat ruční vysavač

Ruční vysavače nabízí kompaktní rozměry, nízkou hmotnost a jednoduché ovládání. Jsou snadno přenositelné. Většinou se jedná o aku ruční vysavače, a tak nemusíte řešit přívodní šňůru.

Nejsou určené k velkému úklidu, ale k akutnímu úklidu drobečků apod. Vhodným řešením jsou jako ruční vysavače do auta a ruční vysavače na chlupy. Nevýhodou může být delší doba nabíjení a nižší výkon.

Ruční vysavače

Jak vybrat průmyslový vysavač

Průmyslové vysavače se hodí pro úklid opravdu velkých ploch, takže své uplatnění najdou např. při úklidu kanceláří nebo dílen. Disponují robustní konstrukcí a velkou nádrží až 25 l. Nechybí ale ani verze bezsáčkové průmyslové vysavače.

Patří mezi vysavače na mokré a suché vysávání a je vhodný pro komplexní úklid včetně šamponování koberců a čalounění. Pro užitečnou funkci navíc hledejte průmyslové vysavače s oklepem. Zvládne i vysávání popela nebo sazí z kamen či krbu. Počítejte však s vyšší pořizovací cenou i hmotností.

Průmyslové vysavače

A co vyzkoušet robota? Inspiraci hledejte na naší stránce Nejlepší robotické vysavače. Další tipy pro dokonalý koberec hledejte v našem článku Jak vyčistit koberec a Nejlepší vysavače na zvířecí chlupy.

Jaký vysavač koupit - se sáčkem, nebo bez?

Sáčkové

Sáčkové vysavače ukládají prach do sáčků, které mohou být jednorázové i na opakované použití. Jednorázové sáčky vycházejí dráž, protože se po každém naplnění musí vyměnit, ale představují hygieničtější způsob vysávání.

Nákladnější jednorázové sáčky mají záklopku, takže ani při jejich naplnění nehrozí únik nečistot. Sáčky na opakované použití nelze vyčistit úplně dokonale a po opakovaném umývání mohou prořídnout.

Sáčkové vysavače

Pokud si nevíte rady s výběrem sáčků do vysavače, přečtěte si našeho rádce Jak vybrat sáčky do vysavače.

Bezsáčkové

Bezsáčkové vysavače vedou prach a špínu přes filtr do úložné nádobky. Tu je třeba pravidelně vysypávat a filtr čistit. Při výběru se zaměřte na systém vysypávání nádobky na nečistoty. Ne vždy jde nádobka z vysavače snadno vyjmout.

Moderní modely těchto vysavačů používají tzv. cyklonový efekt – vysátý vzduch a nečistota se v úložném prostoru filtruje pomocí odstředivé síly. Tímto způsobem se zachytí i miniaturní částečky prachu. Ostatní vzduch poté prochází přes filtr ve výstupní komoře.

Bezsáčkové vysavače

Vodní

Vodní vysavače odvádí nečistoty do nádrže s vodou, kde je zachytává rotační separátor. Velkou výhodou tohoto systému je nulový zápach při vysávání a nemožnost návratu nečistot do ovzduší. Díky tomu jsou tyto modely vhodné jako vysavače pro alergiky.

Nevýhodou je vyšší hlučnost vysavače a nezbytnost pravidelné výměny vody v nádrži. Pokud by byla výměna vody zanedbávána, hrozí vznik líhně bakterií přímo ve vysavači. Tyto vysavače mívají nižší výkon, aby nedošlo k proniknutí vody do motoru.

Vodní vysavače

Vodní vysavač vs. mokré sání

Pozor, neplatí, že každý vodní vysavač má mokré sání. Některé modely vysavačů s vodní nádrží vysávají pouze suchou nečistotu, kterou následně filtrují skrze vodu. Nejsou však schopné namáčet čalounění nebo vysát rozlitou tekutinu.

Stejně tak není pravda, že by všechny vysavače s mokrým sáním používaly vodní filtr.

Výběr vysavače podle parametrů

Typy sání

Existují modely pro suché vysávání a vysavače pro mokré vysávání, mezi které patří např. i tepovače pro vaše textilie. Některé modely nabízí kombinaci obou druhů.

Rozdíl mezi suchým a mokrým sáním

Suché sání je základním typem vysávání. Umožňuje úklid veškerého prachu a drobných suchých nečistot. Mokré sání umožňuje čistit i koberce a čalounění. Tyto modely sají prach, ale zároveň jsou schopné tkaninu čistit vodou a šamponem. Hodí se tedy pro běžný úklid podlahy, ale i pro mimořádné čištění pohovky. Kromě toho jsou schopné vysávat i tekutinu vylitou na podlahu. Nevýhodou těchto vysavačů je vyšší cena a náročnější údržba, která může být nákladnější.

Co bylo na energetickém štítku?

Tři hodnocení udávaná v písmenech. Týkají se těchto kategorií: kvalita filtrování prachu, úroveň vysávání koberců a provoz na tvrdé podlaze. Vždy je nejlepším hodnocení A.

Setkat jste se mohli s vysavači 4AAAA, které měly nejvyšší hodnocení A ve všech bodech, a tedy za: vysávání tvrdých podlah i koberců, obsah emisí prachu a energetickou třídu.

Spotřeba vysavačů se mezi jednotlivými modely může lišit až o desítky procent. Roční spotřeba se udává v jednotkách kWh/annum. Tento údaj Evropská unie definovala jako výši spotřeby energie při padesáti vysáních plochy o rozloze 87 m². Spotřeba bývala uvedená na energetickém štítku hned vedle energetické třídy. Kvůli zrušení nařízení č. 665/2013 ke štítkování vysavačů však není možné energetický štítek a údaje na něm nyní uvádět.

Výkon a příkon

Výrobcem uváděný výkon u vysavače, není-li výslovně řečeno jinak, znamená výkon motoru. Platí, že vyšší výkon vám automaticky nezaručí vyšší účinnost vysávání. Ta totiž záleží kromě výkonu vysavače také na jeho konstrukci. Pokud není konstrukce těla a hadice vysavače dobrá, výsledný sací výkon, tj. schopnost reálně vysávat prach a nečistoty, podstatně klesá. Více se dozvíte na naší stránce Jaký sací výkon vysavače vám bude stačit?

Sací výkon většina výrobců ani neuvádí, protože není stanoveno, jak přesně by se měl měřit. Odhaduje se, že sací výkon obvykle představuje 20–35 % příkonu.

Chci vědět více

Příkon vysavače neurčuje jeho sací výkon, ale spotřebu energie. V rámci ochrany životního prostředí došlo na základě vyhlášky Evropské unie k omezení výroby vysavačů pro běžný domácí úklid s příkonem vyšším než 900 W. Podstatná je také dobrá izolace již nasátých nečistot.

Pokud prach z vysavače uniká, je celý proces vysávání vlastně kontraproduktivní. Trendem současnosti jsou tzv. „zelené vysavače“. Ty mají nižší výkon a tím pádem i nižší spotřebu, ale v konkrétním případě díky lepší konstrukci mohou vysávat mnohem efektivněji.

Hlučnost

Hladina hluku při vysávání se uvádí v decibelech, rozmezí tohoto parametru bývá mezi 60 a 85 dB. 60 dB je u vysavače opravdu příjemná hodnota, při 80 dB se výše hluku rovná hluku rušné ulice.

Obecně platí, že vodní vysavače jsou spíše hlučnější, tišší modely najdete pravděpodobně mezi tyčovými vysavači.

Hmotnost

Hmotnost vysavače je velice podstatný parametr, zejména u vysavačů, jejichž celou váhu držíte v rukách, tj. u vysavačů tyčových a ručních. Nejlehčím typem vysavačů jsou malé ruční vysavače, nejvíce se pronesou průmyslové vysavače, které mohou vážit i přes 12 kg.

Objem nádoby a sáčku na nečistoty

Jestliže má vysávaná plocha rozlohu do 50 m², bude vám stačit objem prachového sáčku či nádobky kolem 2–2,5 l. Pokud budete vysávat plochu do 150 m², poohlédněte se po objemu sáčku nebo nádobky, který bude mít 3–4 l. Jestliže plánujete vysávat plochu nad 150 m², bude se vám hodit objem úložiště prachu o 4 a více l.

Cyklonové vysavače si vystačí s menším objemem nádobky na prach (1,2–2 l), protože je můžete po každém vysávání vyprázdnit.

Plocha bytu (m²) Objem sáčku/nádoby (litry)
do 50 2–2,5
do 150 3–4
nad 150 4 a více

Filtry

Neplatí pravidlo, že čím více filtrů vysavač má, tím čistší vzduch bude vypouštět zpět. Záleží totiž na utěsnění konstrukce vysavače. Pokud někde těsnění správně nedoléhá, může se stát, že vysátý prach bude unikat zpět do prostoru.

Některé vysavače disponují omyvatelnými filtry. Jejich údržba pro vás nebude nic příjemného, pokud sdílíte domácnost s chlupatými mazlíčky či jedinci s dlouhými vlasy. Vlasy a chlupy totiž budou filtr rychleji ucpávat, což sníží výsledný sací výkon vysavače.

Vysoce kvalitní filtrací je filtrování přes vodu. Nasátý vzduch prochází přímo vodní nádrží, voda zaručuje výborný způsob čištění vzduchu od roztočů, bakterií i plísní. Vodní vysavače se mohou pochlubit nejnižší prašností během vysávání ze všech typů.

Velice moderní způsob filtrace představují vysavače s HEPA filtrem (High Efficiency Particulate Air) ze skelných mikrovláken. Čím vyšší třída tohoto filtru, tím bezchybnější bude filtrace vzduchu vycházejícího ven. Této vysoké kvalitě ale také odpovídá i cena. Čím vyšší třída HEPA filtru, tím vyšší je pořizovací cena.

Dejte si pozor na počet filtrů, který výrobce u daného vysavače uvádí. Do celkového počtu se totiž počítají i stěny prachového sáčku. Ty mohou mít klidně dvě nebo tři vrstvy, čímž se počet filtrů podstatně zvýší, nikoli však kvalita výsledné filtrace.

Napájení

Řada modelů funguje na bázi aku vysavače. To je velké plus při manipulaci, kdy se nemusíte stále ohlížet, zda se vám pod nohy neplete kabel a zda jste vysavač nevytrhli ze zásuvky. V nabídce nechybí ani kombinované modely, jako např. aku vysavače s mopem v jednom.

Oproti vysavačům napájeným přímo ze sítě ale mívají akumulátorové modely nižší výkon. Také vydrží v provozu pouze omezený čas (od 15 min. po 4 hod.) a je třeba myslet na jejich pravidelné nabíjení. To probíhá v nabíjecí stanici, do níž se umisťuje obvykle celý vysavač. Proto při výběru sledujte i dobu, kterou vysavač potřebuje pro dobití.

Délka kabelu a akční rádius

Pokud jste se rozhodli pořídit si vysavač na napájení kabelem ze sítě, věnujte pozornost délce tohoto kabelu. Pohybuje se mezi 6–15 m. Pozor, akční rádius, který výrobci uvádějí, započítává i délku trubice a samotného vysavače, nejen přívodní kabel.

Další druhy vysavače

Parní vysavače s mopem Vysavače do auta Vysavače na zvířecí chlupy Víceúčelové vysavače Antibakteriální vysavače Vysavače 2v1 Vysavače 3v1 Vysavače na prach Vysavače s UV lampou

Příslušenství

Příslušenství k vysavačům

Sáčky do vysavačů

Filtry do vysavačů

Hubice a kartáče k vysavačům

Hadice pro vysavače

Trubky k vysavačům

Vůně do vysavačů

Rady na závěr

Jak se o vysavač starat, aby dlouho vydržel?

V první řadě je potřeba udržovat v čistotě filtr. Hlídejte, zda není zanesen vlasy a chlupy. Používejte do svého vysavače filtry doporučené výrobcem, jinak hrozí špatná přilnavost a únik prachu z vysavače.

Vysypávejte včas plnou nádobku či sáček na prach, jednorázové sáčky pravidelně vyměňujte. Pokud tento bod zanedbáte, sami snížíte sací výkon vysavače. Úklid nebude důkladný, budete muset vysávat kvůli malé efektivitě opakovaně a vaše i elektrická energie přijde zbytečně vniveč.

Kontrolujte vstupní hadici vysavače, zda není ucpaná nečistotou, zaseknutými drobnými předměty či nalepenou špínou.

Jestliže váš domácí vysavač použijete k úklidu po stavebních úpravách, jednorázový sáček okamžitě vyměňte. Jemný cihlový prach a omítka by uvnitř sáčku nedělaly dobrotu.

K čemu slouží jednotlivé hubice a kartáče, které najdu v balení?
  • Vysavače s turbokartáčem – turbokartáč je poháněn nasávaným vzduchem, nebo má vlastní motor, je vhodný pro vysávání zvířecích chlupů a drobných nečistot
  • Vysavače na podlahy – na všechny typy tvrdých podlah
  • Štěrbinová hubice – vejde se i do těžko přístupných a úzkých míst a škvír
  • Kartáč na čalounění – vhodný na křesla, pohovky a jako doplněk vysavače na sedačky
  • Univerzální hubice – na všechny typy podlah včetně koberců
  • Parketová hubice – k šetrnému vysávání parketových a jiných tvrdých podlah, např. plovoucích, bez poškrábání
Jak funguje centrální vysavač?

Mimo obytnou část domu, např. ve sklepě nebo garáži, je na zdi upevněna výkonná centrální jednotka. Při vysávání jsou veškeré nečistoty sváděny potrubím do centrální jednotky, kde jsou ukládány do prachového zásobníku. Proudící vzduch po přefiltrování odchází výfukovým potrubím nenávratně pryč mimo dům. Najdete je ve své vlastní kategorii.

Mohu použít klasický vysavač při práci v dílně nebo na zahradě?

Klasické domácí vysavače rozhodně nepoužívejte na těžší technické práce. Pro práci v dílně nebo v garáži použijte průmyslový vysavač. Při úklidu zahrady můžete využít vysavače listí. Pokud máte bazén, popřemýšlejte nad pořízením bazénového vysavače.

Další užitečné články

Top robotické vysavače Top tyčové vysavače Výkon a příkon Jak na čištění koberce Jak na zvířecí chlupy Malé, ale výkonné ruční vysavače Nejlepší bezsáčkové vysavače Nejlepší vysavače na trhu