Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Vysavače

Jak vybrat robotický vysavač?

Trh je dnes doslova zavalen různými modely robotických vysavačů, ale jak vybrat ten správný? Jaké vlastnosti jsou klíčové, a které jsou naopak jen marketingovým tahem výrobců? Na to se pokusíme odpovědět v následujícím článku.

 

1. Typ podlahy

Robotické vysavače jsou určeny zejména na tvrdé podlahy, z materiálů jako dřevo, laminát, PVC, vinyl, kámen. Co se týče koberců, tak většina z nich zvládá jen ty s nižším vláknem (max. 1 - 1,5 cm). S koberci s vyšším vlasem mívají problémy i dražší robotické vysavače. Na hladkých podlahách využijete modely s antistatickým mopem, který setře i ten nejjemnější prach. Přídavné mokré mopování nedoporučujeme - na to slouží speciální stroje - robotické mopy.

 

2. Rozloha a členitost prostorů

Rozloha a členitost obytného prostoru je dalším podstatným kritériem. Platí přímá úměra mezi složitostí členění podlahy a navigací robotického vysavače - čím je byt nebo dům složitější, tím je potřebná i složitější a vyspělejší navigace. Víc o navigaci dále.

 

3. Typ navigace

Jde o schopnost vysavačů vyznat se v prostoru, což jim umožňuje vysát podlahu s řádem a nejenom náhodně. Čím je navigace na vyšší úrovni, tím je vysávání efektivnější. Robotické vysavače bez navigace tedy jezdí většinou náhodně, z čehož vyplývá i relativně nízké pokrytí prostor (kolem 70%), v závislosti od členitosti a rozlohy. S těmito vysavači musíte počítat, že vám budou bezhlavě narážet do nábytku, stěn, váz, květináčů, prostě všeho položeného na podlaze. Naproti tomu robotické vysavače s navigací na orientaci v prostoru využívají výdobytků moderní technologie – kamerový systém, ultrazvukové senzory, lasery, vnitřní GPS a jiné. Takto vybavené roboty vysávají rychleji a lépe, mají efektivnější pokrytí prostor (až do 98%), přičemž častokrát nezáleží ani na členitosti, ani na rozloze. Pak jsou na trhu ještě modely, které mají jednodušší navigaci spočívající v senzorech (infračervené, ultrazvukové, …) a speciálně navržených algoritmech na pohyb. Tyto roboty alespoň před překážkou zpomalí a lehce se jí dotknou. Pokrytí prostor se pohybuje někde mezi výše uvedenými druhy.

 

4. Typ filtrace

Typ filtrace je rovněž důležitým kritériem. Alergici ocení HEPA filtry, které jsou schopny zachytit částice nečistot až do velikosti 0,3 mikronu. Odfiltrují tak pylové zrníčka, roztoče a jejich výkaly, jemný prach a další alergeny, co není na škodu i v domácnostech bez alergiků. HEPA filtry jsou ale o něco dražší, stojí přibližně 2x tolik jako obyčejné. Má-li vysavač před HEPA filtrem ještě jeden dodatečný filtr (houbový, či síťovaný), je to lepší - zachycuje větší částice a prodlužuje tak životnost HEPA filtru. Filtry se doporučuje měnit jednou za čtvrt roku až po 6 měsících.

 

5. Typ baterie

Robotické vysavače jsou bezdrátové, energii berou z baterie, kterou mají v sobě zabudovanou. Pro účely pravidelného vysávání se hodí Ni-MH baterie, které musí být neustále pod proudem v nabíječce/dokovací stanici. To se hodí, když je zapotřebí pravidelný úklid. Litiové baterie mají zas tu výhodu, že mají víc nabíjecích cyklů. Na čem ale záleží víc, je kapacita baterie. Čím je vyšší, tím robot vysaje větší plochu na jedno nabití.

 

6. Sací výkon

Zvažujete-li koupi robotického vysavače, nenechte se odradit nižšími hodnotami sacího výkonu. Robotický vysavač nemusí přenášet prach a špínu přes dlouhou hadici do odpadní nádoby, ale jen pár centimetrů přes úzkou štěrbinu. To znamená, že mu dostačuje nižší sací výkon, nezbytný k překonání pár centimetrů mezi podlahou a odpadní nádobou. Tím se šetří i baterie.

 

7. UV lampa

Některé robotické vysavače mají zabudovanou UV lampu. Je známo, že ultrafialové světlo ničí bakterie a roztoče, ale je zapotřebí brát do úvahy i velikost UV lampy. Krátká totiž nepokryje dostatečně uklízený prostor a tak je její efektivita velmi nízká. Samozřejmě je lepší nějaká než žádná UV lampa, ale toto není kritérium, podle kterého by se měl robotický vysavač vybírat.

 

8. Rotační kartáč

Na trhu jsou standardem robotické vysavače s rotačními kartáči. Ty usnadňují čištění podlah a sběr nečistot. Existují různé typy sacích systémů, a tedy i kartáčů. Připravte se na to, že do štětinových se vám budou zamotávat vlasy a chlupy od mazlíčků. Lamelové se čistí lépe, ale způsobují vyšší hlučnost. A jak jsme se již zmiňovali na začátku, kartáče mají svou životnost a podléhají opotřebení. Zkracují se jim štětiny a lamely, a tak nedosáhnou na podlahu, což má za následek špatné vysávání nečistot. Kartáče se doporučuje měnit po půl roce až roku.

 

 

Nákupního rádce dodal: roboticky-vysavac.cz

 

Porovnat vysavače