Heureka.cz - porovnání cen a srovnání produktů


Poradna Vysavače

Jak správně vybrat vysavač?

Současný trh nabízí automatické (robotické) vysavače, které vám podlahy vyčistí bez vaší přítomnosti, tak vysavače s vysokým výkonem pro velké plochy či produkty s vysoce kvalitními filtry vhodnými pro domácnosti s alergiky a chlupatými domácími mazlíčky.

Podle čeho tedy vybrat ten správný vysavač? Přečtěte si tohoto rádce a určitě si ujasníte, jaký typ hledáte právě vy.

 

Rychlé odkazy:

1. Jaký typ vysavače zvolit?

Dnes je trendem ulehčit si práci a tak hodně lidí zvažuje robotický vysavač, který vysává za vás. Pokud ale máte hodně členitou domácnost a koberce s vyšším chlupem, je dobré zvolit spíše klasický vysavač či multifunkční, které ale mají větší hmotnost. Ruční vysavače jsou vhodné na rychlý úklid drobečků v kuchyni nebo chlupů po mazlíčcích na gauči. V případě potřeby využívat vysavač na úklid vozidla a případně sedačky a dalšího nábytku, zvolte multifunkční.

 

2. Sáčkový či bezsáčkový?

Dříve se jiné než sáčkové (papírové či látkové) nevyráběly. V dnešní době jsou na trhu bezsáčkové (cyklonové), kde je tento sáček nahrazen vyjímatelným zásobníkem. Je však vhodný pro vysávání hrubých nečistot, jinak budete od chlupů, vlasů a dalších klasických domácích nečistot čistit opakovaně filtr. Ušetříte tedy za nákup sáčků, ale moc si nepomůžete. Do klasické domácnosti je tedy vhodnější sáčkový.

 

3. Suché nebo mokré sání?

Mokré sání na rozdíl od klasického suchého nabízí možnost vyprání koberce či vytření podlahy. Jeho pořizovací cena je obvykle vyšší než u vysavače se suchým vysáváním, avšak lze jej pořídit již od 3 000 Kč. Obsluha a údržba vysavače s mokrým sáním je však náročnější a může být i nákladnější. Proto si před zakoupením tohoto typu vysavače zjistěte i cenu filtrů a způsob údržby vysavače.

 

4. Objem sáčku/nádoby vysavače – aneb jak velkou plochu budu vysávat?

Podle velikosti bytu/domu byste měli vybrat odpovídající objem prachového sáčku. Podívejte se na tabulku. 

 

Plocha bytu (m²)

Objem sáčku (litry)

do 50

2 – 2,5

do 150

3 - 4

nad 150

4 a více 

 

 U bezsáčkových/cyklonových vysavačů stačí objem 1,2 – 2 litry. Po každém vysávání je lze snadno vyprázdnit a vyčistit.

 

5. Výkon vysavače

Pro zjištění skutečného výkonu hledejte parametr „sací výkon“. Často udávaný pojem „příkon“ je totiž pouze příkon motoru, nikoliv čistý sací výkon. Ten je většinou 1/5 - 1/3 příkonu.

 

6. Hlučnost vysavače

U tohoto parametru jde už pouze o komfort při samotném používání. A to především komfort pro vaše sousedy v panelovém bytu. U levnějších vysavačů počítejte se zvýšenou hladinou hluku. Hlučnost lze také regulovat sacím výkonem, vyšší sací výkon vytváří vyšší hluk.

 

7. Délka přívodového kabelu

Zdánlivě nedůležitý parametr při výběru vysavače, avšak velmi potřebný pro samotné používání. Pohybuje se mezi 6 – 15 m. Levnější (a menší) vysavače vám standardně nabídnou od 5 do 8 m. víceúčelové pak až zmíněných 15 m. Pro akční rádius připočtěte délku hadice a trubice. Pak zjistíte skutečný akční dosah při vysávání.

 

8. Hmotnost vysavače

Hmotnost vysavače se odvíjí od jeho provedení, velikosti a výkonu motoru. Vyšší hmotnost znamená nižší komfort při přenášení do vyšších pater, případně pro věkově starší uživatele. Právě starší uživatelé by si měli vybírat menší sáčkové vysavače (i kvůli snazší údržbě), nebo lehké tyčové (ruční) vysavače s dlouhou rukojetí. Máte-li dům se schodišti, jistě oceníte lehčí vysavač s dostatečně dlouhou hubicí i přívodovým kabelem.

 

9. Slovník pojmů:

 

Turbokartáč – rotační kartáč poháněný sacím vzduchem zachytne chlupy a malé nečistoty. Výborný do bytů s domácími mazlíčky.

 

HEPA filtr - HEPA filtr (nebo taky H.E.P.A. filtr - High Efficiency Particularte Air) je obecně nejdokonalejší filtr pro filtrování vzduchu. Proto je využíván ve vysavačích a je zaběhlým standardem. Čím vyšší stupeň (třída), tím dokonalejší filtrace (např. HEPA 13 je novější dokonalejší než HEPA 7). Tento filtr je většinou jako poslední část na vysavači, kterým prochází vzduch před opuštěním vysavače (tedy konečný proces vysávání). Cena takového filtru je od 300 Kč až po 1 500 Kč dle výrobce. Před koupí nového vysavače si zkontrolujte cenu tohoto filtru! Doporučuje se ho měnit 1 – 2 x ročně dle používání.

 

Porovnat vysavače